۸. تجزیه‌و‌تحلیل بنیادین

تجزیه‌و‌تحلیل بنیادین، خوانش و بررسی رویدادها و اتفاقات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی متعددی که تأثیر به‌سزایی بر صحنه عرضه و تقاضا ارز خواهند داشت را شامل می‌شود. با تحلیل تنها چند عامل متوجه خواهید شد که آیا کشوری اقتصادی موفق و شکوفا دارد و یا دچار رکود اقتصادی است. هراندازه اقتصاد یک کشور سالم و موفق‌تر باشد، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بیشتری بر آن خواهند بود تا سرمایه خود را در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند.
تصور کنید، شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا، پویایی مثبت و ثابتی را نشان می‌دهند و هراندازه ‌که اقتصاد این کشور قوی‌تر شود، به‌منظور پایین نگهداشتن نرخ تورم این ضرورت بوجود می‌آید که نرخ بهره و سود را باید افزایش داد. هراندازه نرخ بهره و سود از این طریق بیشتر و بالاتر باشد، دارایی‌های مبتنی بر دلار جذاب‌تر جلوه خواهند کرد. درصورتی‌که نرخ بهره و سود تعیین شده از جانب سیستم ارائه گزارشات مالی ایالات متحده (FRS) بیشتر از نرخی باشد که بانک مرکزی ژاپن برای بهره و سود تعیین کرده است، دلار آمریکا بر ین ژاپن ارجحیت و طرفداران بیشتری خواهد داشت. اما دلیل پشت این اتفاق چیست؟ شاید بتوان علت را در این واقعیت جویا شد که امروزه، مطمئن‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری اوراق بهادار دولتی و حساب‌های سپرده بانکی هستند که نرخ بهره آن‌ها مستقیما از نرخ بهره بانک مرکزی هر کشور تبعیت می‌کند. باتوجه به سرازیر شدن سرمایه‌ها به انواع حساب‌ها می‌توان بیان داشت که سرمایه‌گذاری‌ها به‌سمت کشورهایی با بالاترین نرخ بهره هدایت می‌شوند. به‌عنوان مثال،
نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن ۵/۰٪
نرخ بهره فد آمریکا ۵٪
بنابراین طبیعتا بهترین تصمیم این است که دلار بخریم و آن‌ها را در یکی از بانک‌های ایالات متحده سپرده‌گذاری کنیم. در نتیجه، تقاضا بیشتر یک ارز موجب رشد هرچه فزاینده نرخ بهره آن ارز خواهد شد. به‌طورکلی، شاخص‌های اقتصادی دسته‌های اطلاعاتی وسیعی را شکل می‌دهند که در قالب تجزیه‌وتحلیل بنیادین مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارزش اعدادی یک شاخص به‌اندازه تطابق تخمین‌های تحلیلی اولیه با داده‌های اصلی اهمیت ندارد. بدترین چالش‌های مربوط به نرخ ارز زمانی رخ می‌دهند که داده‌های اصلی بسیار متفاوت از ارزش‌های پیش‌بینی شده باشند. بعد از نرخ بهره، مهم‌ترین شاخص‌های بنیادین عبارتند از تولید ناخالص داخلی (GDP)، تراز معامله، نرخ بیکاری، نرخ تورم و مواردی دیگر از این دست. تمامی این عوامل، تا اندازه‌ای نماینگر وضعیت اقتصاد ملی یک کشور هستند و لذا بر نرخ ارز ملی آن کشور نیز تأثیر به‌سزایی خواهند داشت. پیش‌بینی و تحلیل عوامل اقتصادی چندان هم پیچیده نیست. اگرچه، باید همواره به‌خاطر داشته باشید که جریان و نیروی محرکه بازار از این عوامل نه بلکه از انتظارات ناشی می‌شود؛ به‌عنوان مثال، انتظارات مردم از نتایج فعالیت‌های اقتصادی کشورشان را می‌توان مثالی دانست از این امر.

عواملی جدید

هر روزه اتفاقات چشمگیر بی‌شماری رخ می‌دهند که ما از طریق رسانه‌هایی همچون تلویزیون، روزنامه و یا اینترنت از آن‌ها باخبر می‌شویم. بسیار اتفاق می‌افتد که چنین رویدادهایی خلاف انتظار عموم باشند و لذا بازارهای مالی را بسیار تحت تأثیر قرار خواهند داد؛ عواملی مانند اطلاعیه‌ها و اعلامیه‌های سیاست‌مداران و رؤسای بانک‌ها و یا بحران‌های طبیعی. چنین رویدادهایی دشوارترین بخش از فرآیند تحلیل بازار به‌حساب می‌آیند؛ چراکه، اصلا قابل پیش‌بینی نیستند و سرمایه‌گذاران و فعالان این حوزه را مجبور به اتخاد تصمیماتی بی‌رحمانه و سریع می‌کنند. بعلاوه، این نکته که رویدادهای مشابه می‌تواند نتایجی کاملا متفاوت را در پیش داشته باشند، پیچیدگی چنین شرایطی را دو چندان می‌کند. به‌عنوان مثال، یک بحران طبیعی در ظاهر خبری بسیار بد برای اقتصاد یک کشور به‌شمار می‌آید؛ چراکه، ممکن است موجب کاهش نرخ ارز ملی آن کشور شود. این درحالی‌ است که، سیل‌های مکرر اروپا هرگز موجب تغییر چندانی در نرخ ارز اقتصاد این نقطه از جهان نشده است. از این لحاظ که در وهله نخست سیل‌ها هرگز به ساختار کلیدی یک اقتصاد خسارت وارد نکرده‌اند و در وهله‌ی بعدی نیز هر کشوری بودجه‌ای مجزا برای مواقع ضروری درنظر دارد که عواقب بعدی چنین بحران‌های طبیعی را خنثی می‌سازد. در نتیجه می‌توان پیچیده‌ترین عامل در ارائه تحلیل و بررسی‌های بنیادین و اولیه بازار را در متعدد بودن عوامل مؤثر در اقتصاد کشورها دانست که حضور این عوامل به‌طور همزمان در بازار حس می‌شود. برخی از این عوامل موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود، برخلاف برخی دیگر از عوامل که موجب کاهش نرخ سهام ارز خواهند شد.

به‌منظور حصول اطمینان از کارایی هرچه مؤثر عملیات‌های شما در بازار فارکس توصیه ما این است که از تقویم رویدادهای اقتصادی استفاده کنید. چراکه با کمک این تقویم به‌راحتی متوجه می‌شوید که کدام شاخص‌های اقتصادی به‌زودی منتشر می‌شوند و بعلاوه می‌توانید به‌صورت تصویری میزان تأثیری که می‌توانند بر بازار داشته باشند را نیز تخمین بزنید.