انتخابی سخت بین کریپتوکارنسی‌ها و جفت ارزها برای کسب سود

این روزها به سختی میتوان کسی را یافت که در خبرها و مقالات در مورد فارکس چیزی نشنیده باشد. تبلیغات مخصوص چارت‌ها و ارزهای دیجیتال در همه بخش‌های زندگی از مترو تا روزنامه‌ها و فضاهای مجازی یافت می‌شود.

به طور خلاصه، به معامله ارزهای خارجی فارکس گفته می‌شود. فارکس یک پلتفرم معاملاتی عظیم غیر متمرکز است که دارای گردش مالی روزانه بیش از 5 تریلیون دلار می‌باشد. هر ارز جهانی در فارکس قابل معامله است. هرشخصی در جهان، از جمله سازمان‌ها و دولت‌ها برای رفع نیازهای بی پایان و متنوع خود از انجام معاملات گرفته تا ذخیره ارزی، نیاز به ارزهای دیگر کشورها دارد. اما کاربرد مستقیم ارزها بسیار متفاوت از مهمترین دلیل معامله‌گران برای مبادله ارزها در بازار فارکس است.

ارزها به صورت جفت در پلتفرم فارکس معامله می‌شود که این امر به معامله‌گران اجازه می دهد با استفاده از نوسانات قیمت در هنگام وقوع اتفاقات جهانی، با فروش ذخایر ارزی خود کسب سود کنند. معاملات ارزها در فارکس بسیار مشابه معاملات سهام NASDAQ یا بورس اوراق بهادار نیویورک است. برای درک  قواعد کارکرد معاملات، مثالی در مورد جفت ارز دلار آمریکا به پوند انگلستان را بررسی می‌کنیم. فرض کنید یک معامله‌گربا شنیدن خبرها یا شایعاتی در مورد درخواست خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، دستور فروش را برای جفت ارز پوند انگلیس به دلار آمریکا اعمال کرده است. معامله‌گر پوندهای خود را برای خرید دلار می‌فروشد و فردای آن روز، انگلستان درخواست خروج خود را تایید می‌کند. طبیعتا، این خبر موجب ضعیف شدن ارزش پوند می‌گردد. این بدین معنا است که معامله‌گر ما در سود است، زیرا وی دارایی خود را قبل از وقوع خبر فروخته است. به‌طور معمول، بیشترین نقدینگی ارزها در فارکس شامل دلار آمریکا، پوند انگلستان،  ین و یوان است. نقدینگی به حد زیادی وابسته به شرایط اقتصادی کشورها است و فارکس فرصت‌های بسیاری برای تجزیه و تحلیل قیمت جفت ارزها ارائه می‌کند.

Blog farsi

مقایسه معاملات کریپتوکارنسی‌ها و فارکس!

تلاش‌های بسیاری برای مقایسه معاملات کریپتوکارنسی‌ها (ارزهای رمزپایه) و فارکس انجام شده‌است. با وجود چندین شباهت، مقایسه حجم سرمایه کریپتوکارنسی که در 21 فوریه 2019 به گزارش CoinMarketCap مقدار 133،438،762،540 دلار اعلام شده، با فارکس که در حدود 5.1 تریلیون دلار در همان روز است، بسیار دشوار است. معاملات کریپتوکارنسی بخش‌هایی دارد که شامل معاملات جفت ارزها نیز می‌شود. اما در این میان فاکتور نوسان بسیار تاثیر‌گذار است و موجب دلسرد شدن معامله‌گران برای تحمل ریسک می‌گردد. به‌علاوه، کم بودن حجم سرمایه موجود و فقدان ابزارهای پیشرفته پوششی در شرایط فعلی بازار، که با یک روند نزولی و نقدینگی پایین نیز تشدید می شود، هر گونه مقایسه با فارکس را ساده‌لوحانه نشان می دهد.

البته این درست است که بارقه‌های امیدی از بازار کریپتو به چشم می‌خورد و نشانه‌هایی از روند صعودی را باور پذیر می‌کند. یکی از افراد با این باور و دیدگاه Elon Musk است که علاقه خود را به کریپتوکارنسی‌ها و توانایی های تکنیکال خود در دور زدن موانع مالی که مانع انجام معاملات فیات بود، نشان داد. مورد قابل توجه دیگر Jack Dorsey مدیر عامل شرکت توییتر است که حمایت خود را با به روز رسانی شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین و اشاره به احتمال ادغام سیستم پرداختی در یک توییت ویژه بیان کرده است. با وجود سابقه درخشان Dorsey که شامل صندوق‌های Square و یک شرکت پرداختی است، امکان رخ دادن پیشرفت‌های جالب توجه‌  و افزایش سرمایه در گردش بازار کریپتو دور از ذهن نیست.

Blog farsi

اما برای مقایسه دقیق فارکس و کریپتوکارنسی لازم است که به شباهت‌های این دو نیز بپرداریم. فارکس هم مانند برخی از معاملات کریپتوکارنسی‌ها غیر متمرکز است و با توجه به اینکه در آلمان و دیگر کشورها به عنوان ابزارهای پرداختی شناخته شده اند، عادلانه است که کریپتو ها را ارزهای تکامل یافته به‌نامیم. علی رقم آن‌که هنوز ابزارهای معاملاتی در بازار کریپتو کاملا پیشرفت نکرده‌اند اما مشابه ابزارهای فارکس هستند. گذشته از آن، قاعده کلی معامله جفت ارزها در هر دو بازار یکسان است.

در هر دو بازارفارکس یا کریپتوکارنسی، معامله‌گران امکان انتخاب مطلوب خود را دارند، اما باید ریسک‌های همراه با معاملات را نیز در نظر داشته باشند. در حال حاضر فارکس روند بسیار خوبی دارد و این در حالی است که شاید بازار کریپتو هنوز برای رسیدن به شرایط ایده‌آل خود نیاز به زمان دارد.